Aktualności

2022-05-04

Wycieczka edukacyjna kl. Ia

Uczniowie klasy Ia wybrali się w środę (27.04.2022) na wycieczkę do Lęborka. Pierwszym punktem naszego programu były warsztaty czerpania papieru w Muzeum. Warsztaty miały na celu przybliżenie dzieciom historii papiernictwa w połączeniu z dobrą zabawą. Efektem pracy dzieci były piękne kartki ozdobione pomysłowymi wzorami, często florystycznymi.

2022-05-03

„Sensacje XVIII wieku” - obchody 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja

Witamy Państwa bardzo serdecznie w programie Sensacje XVIII wieku…” Od tych słów w dniu 29 kwietnia 2022 rozpoczęła się w Szkole Podstawowej im. Jana Brzechwy w Wicku akademia upamiętniająca 231. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Uroczystość, tradycyjnie, rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru szkoły, flagi państwowej oraz odśpiewania hymnu narodowego.

2022-05-02

Posłanki Sejmu Dzieci i Młodzieży

Bardzo miło nam poinformować, że uczennice naszej szkoły: Adrianna Lubińska, Martyna Lodzińska, Amelia Hensoldt oraz Katarzyna Chmielewska zostały wybrane posłankami Sejmu Dzieci i Młodzieży.

2022-05-02

Klasa VIIB na tropie Mickiewiczowskiej „Świtezianki”

Świtezianka” Adama Mickiewicza to słynna ballada obecna w kanonie lektur klas starszych SP, a tropy, które śledzili uczniowie, były tropami literackimi i kulturowymi, do dzisiejszego dnia inspirującymi wyobraźnię autorów też z XXI wieku w kulturze wysokiej i popkulturze, a także  - jak w przypadku omawianego utworu – stały się również inspiracją dla nauk przyrodniczych.

2022-04-30

Wycieczki do Kapitanatu Portu w Łebie i Ratownictwa Morskiego SAR uczniów klas młodszych (kl. Ib, IIb – 26.04, kl. IIa, IIIb – 28.04)

Przy sprzyjającej pogodzie i dobrych wiatrach mieliśmy sposobność obejrzeć dwa bardzo ciekawe miejsca w Łebie, które zabezpieczają wypływające statki w morze oraz ład i porządek na nabrzeżu naszego pięknego Bałtyku.

2022-04-30

Bierzemy udział w akcji "Żonkile"

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji społeczno – edukacyjnej Żonkile organizowanej przez Muzeum Polin.

Wydarzenie odbywa się corocznie w okolicach 19 kwietnia, gdyż to tego dnia rozpoczęło się powstanie w getcie warszawskim – największy zryw zbrojny Żydów w okupowanej przez Niemców Europie.

2022-04-26

Uczniowie omawiali lekturę pt. "Asiunia"

Uczniowie klasy IIIb omawiali dziś książkę Joanny Papuzińskiej "Asiunia", której akcja dzieje się w czasie II wojny światowej i opowiada o losach oraz przeżyciach małej dziewczynki w czasie wojny.

2022-04-25

Warsztaty kl. IVB na temat fenyloketonurii

W poprzednim tygodniu, tj. 21.04.2022, na godzinie wychowawczej klasy IVB odbyły się warsztaty na temat chorób rzadkich, w tym przede wszystkim na temat fenyloketonurii, na którą choruje Antek. Warsztaty prowadziła Pani Anna Drzazgowska przy współpracy osób ze Stowarzyszenia Dr.Max. Uczniowie poznali przyczyny i objawy tej choroby oraz dowiedzieli się, na czym polega leczenie fenyloketonurii.

2022-04-23

Uwaga! Do końca kwietnia czekamy na prace literackie naszych uczniów

Piszcie, przynoście i nadsyłajcie swoje prace literackie w naszym konkursie!

O szczegóły pytajcie u Waszych polonistek i w bibliotece szkolnej.

Czekają na Was nagrody rzeczowe dla wszystkich uczestników szkolnego konkursu literackiego, a więc do dzieła! 

2022-04-23

"Latarnik", czyli jak "świecić" wiedzą czerpaną z lektur obowiązkowych

Nie od dziś wiadomo, że zabawa może być świetną metodą wychowawczą i edukacyjną. W piątek, 22 kwietnia 2022, przekonali się o tym siódmoklasiści omawiający na języku polskim jedną ze swoich lektur obowiązkowych. A skoro była to klasyczna Sienkiewiczowska nowela "Latarnik" - to wspólnie budowali z dużych kolorowych puf wieżę latarnianą. Każda z części klockowatych mebli była ponumerowana. Losowo wybrani uczniowie musieli prze postawieniem kolejnej kondygnacji odpowiedzieć na szczegółowe pytania dotyczące treści przeczytanej przez nich lektury.

2022-04-23

Dzień Ziemi w naszej szkole!

Z okazji obchodów Dnia Ziemi uczniowie klas I-III odbyli cykl zajęć mających na celu uświadomienie wszystkim, jak ważną sprawą jest dbanie o nasze wspólne dobro, jakim jest nasza planeta Ziemia. Dzieci już wiedzą, że to od nas wszystkich zależy jakim powietrzem będziemy oddychać i jaką Ziemię zostawimy przyszłym pokoleniom. Dlatego na wspólnym happeningu przyświecało nam hasło "Zostań Ziemi przyjacielem, Ziemię z nami chroń".

2022-04-19

Dlaczego Bałtyk jest słony i skąd się wzięła w Polsce sól, czyli o legendach z trzecio- i czwartoklasistami w Bibliotece Szkolnej w Wicku

Tuż przed świętami wielkanocnymi uczniowie kl. IIIA i IVB  SP Wicko mieli okazję lepiej poznać historię najstarszych kopalń soli w naszym kraju, czyli w Bochni i w Wieliczce. Przy okazji odbywania wspólnych wirtualnych wycieczek po dawnych polskich kopalniach dzieci poznały również dwie piękne legendy związane z solą. Jedna z nich dotyczyła św. Kingi i jej pierścienia, druga - "Legenda o czarodziejskim młynku" autorstwa Wandy Chotomskiej - odpowiadała na pytanie, dlaczego Bałtyk jest słony.

2022-04-19

Powstańcy styczniowi upamiętnieni przez starsze klasy SP Wicko

W ramach podsumowania marcowych warsztatów historyczno-literackich, poświęconych bohaterom powstania styczniowego, którzy wybrali drogę duchownych, można jeszcze przez następny tydzień w wypożyczalni Biblioteki Szkolnej w Wicku zobaczyć efekty uczniowskich działań i twórczość nastolatków, poświęconą księdzu Stanisławowi Brzósce oraz Bratu Albertowi, czyli Adamowi Chmielowskiemu.

2022-04-16

Życzenia wielkanocne od samorządu uczniowskiego

Życzenia wielkanocne od samorządu uczniowskiego.