Aktualności

2023-03-12

Próba generalna przed majowym egzaminem dla klas ósmych SP Wicko

Kolejny raz w tym roku szkolnym uczniowie naszej szkoły przystąpili do próbnego egzaminu ósmoklasisty. We wtorek, 7 marca 2023, zmierzyli się z testem z języka polskiego, w środę rozwiązywali zadania z matematyki, z kolei w czwartek udowadniali, że język angielski nie jest  dla nich wcale  taki obcy. Dzięki takim próbom sprawdza się, na ile wiedza została już przyswojona, nauczyciele przypominają sobie i, w razie jakiegoś nagłego wypadku, ulepszają procedury związane z przebiegiem egzaminu. Kolejny, tym razem ten właściwy egzamin już w maju. Czekamy na niego z niecierpliwością.

2023-03-12

Obchody Dnia Kobiet w klasie IIIB

Świętujemy Dzień Kobiet w naszej klasie.  Własnoręcznie wykonane bułeczki na słodko i wytrawne,  czekoladki, cukiereczki, lizaczki i piosenka Kiepury w tle. Sama słodycz. Chłopaki, dziękujemy!

2023-03-12

Wiosenne motyle w wykonaniu uczniów IIIA na zajęciach edukacji plastycznej

Do klasy IIIA zawitała już wiosna. Na zajęciach edukacji plastycznej uczniowie wykonali prace metodą kropkową. Przy użyciu patyczków kosmetycznych i farb plakatowych powstały wielobarwne motyle.

2023-03-05

W świetlicy trwają przygotowania do Dnia Kobiet

Coraz bliżej kolejna okazja do dobrej zabawy. Już niedługo  Dzień Kobiet. Na świetlicy praca wre. Przygotowujemy niespodziankę dla Pań w naszej szkole. Mamy nadzieję, że chłopcy w naszych klasach również miło zaskoczą nas w tym dniu.

2023-03-03

Hasło: Egzamin

Jakie hasło zaczyna pojawiać się wśród ósmoklasistów najczęściej? EGZAMIN. Na razie wszyscy mają na myśli próbny, który odbędzie się 7, 8 i 9 marca, lecz i ten właściwy jest nieunikniony.

W gabinecie języka polskiego, w sali 24, zawisła specjalna tablica, na której odliczamy czas do 23 maja 2023 – Egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego. Oprócz swoistego kalendarza, umieszczane na niej będą istotne zagadnienia dotyczące tego ważnego dla młodzieży wydarzenia. Zaczęłam od wymagań egzaminacyjnych – uczniowie otrzymali także ich wydrukowaną wersję. Opracowałam je na podstawie „WYMAGAŃ EGZAMINACYJNYCH DLA EGZAMINU ÓSMOKLASISTY PRZEPROWADZANEGO W ROKU SZKOLNYM 2022/2023 I 2023/2024 (https://cke.gov.pl/images/_EGZAMIN_OSMOKLASISTY/2023/komunikaty/D20221591.pdf). Aby treść była bardziej przejrzysta i miała praktyczne zastosowanie, umieściłam ją w formie tabeli, dodając rubryki „Umiem” oraz „Muszę powtórzyć”. Jako następne na tablicy pojawią się lektury, najważniejsze treści z gramatyki, nauki o języku, teorii literatury, formy wypowiedzi pisemnej… Krótko mówiąc: to, co każdy ósmoklasista wiedzieć z języka polskiego powinien.

Moim celem nie jest „straszenie” uczniów liczbą dni, które pozostały do egzaminu, ale uświadomienie im, że jest jeszcze czas na powtórki, powrót do trudniejszych zagadnień i… zadawanie pytań nauczycielom. To jest ten moment, w którym można dokonać samooceny, przeanalizować stan swojej wiedzy i zgłębić niektóre treści. W tym właśnie staram się pomóc ósmoklasistom, a tablica to tylko element wizualizacji,  namiastka „tekstu ikonicznego” – to też warto powtórzyć.

2023-03-03

Hobby i zainteresowania uczniów - zajęcia w świetlicy

W ubiegłym tygodniu rozmawialiśmy na świetlicy o swoich zainteresowaniach, a także jak miło i ciekawie spędzać na niej czas. Znaleźliśmy kilka interesujących możliwości spędzenia czasu w oczekiwaniu na autobus do domu.

2023-03-02

Z dziejów poczty... Jak podróżowano dyliżansem?

W czwartek, 2 marca 2023, klasa VIIIA po raz pierwszy miała okazję wziąć udział w zajęciach bibliotecznych w wyremontowanym wnętrzu Mediateki Biblioteki Szkolnej w Wicku. Głównym celem zajęć było zdobycie przez naszą młodzież wiedzy z historii poczty oraz poznanie wiadomości na temat przekazywania informacji na odległość w wiekach ubiegłych.

Dzięki podarowanym przez wrocławskie Muzeum Poczty i Telekomunikacji drzeworytom nasi uczniowie mogli na moment przenieść się w czasy dawnych pocztylionów i dyliżansów. Pomogły w tej wyimaginowanej podroży eksponaty: trąbka pocztyliona, foldery oraz filmy muzealne na temat odbywanych dyliżansem podróży, a także znakomity opis takiej dziewiętnastowiecznej eskapady autorstwa Władysława Kopalińskiego z cyklu "Koty w worku, czyli z dziejów pojęć i rzeczy". W uporządkowaniu świeżo nabytej wiedzy pomogły nastolatkom karty pracy opracowane przez wrocławskich muzealników. To z przygotowanych zadań ósmoklasiści dowiedzieli się m. in. o pierwszym szesnastowiecznym połączeniu pocztowym drogą lądową z Krakowa do Wenecji, utworzonym z rozkazu Zygmunta II Augusta z dynastii Jagiellonów. 

2023-03-02

Rekrutacja 2023/2024 w Szkole Podstawowej im. Jana Brzechwy

ZARZĄDZENIE NR WG/5/2023 WÓJTA GMINY WICKO z dnia 24 stycznia 2023 r.

w sprawie ustalenia harmonogramu czynności w postępowaniu rekrutacyjnym oraz postępowaniu uzupełniającym na rok szkolny 2023/2024 dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych i klas pierwszych szkół podstawowych dla których organem prowadzącym jest Gmina Wicko.

2023-03-02

Zwycięstwo naszych szczypiornistek w finale powiatowych rozgrywek w piłce ręcznej dziewcząt

W czwartek, 02.03. 2023, w Lęborku odbył się finał powiatowych rozgrywek w piłce ręcznej dziewcząt w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Bardzo udany występ w tych zawodach zaliczył zespół z naszej szkoły. Dziewczęta z Wicka w gronie czterech najlepszych zespołów powiatu lęborskiego zajęły pierwsze miejsce (wygrywając wszystkie mecze!!!). Turniej był bardzo wyrównany, startujące zespoły to mistrzynie poszczególnych gmin oraz miasta Lęborka. Cały zespół zagrał  bardzo ambitnie, dobrze w obronie i w szybkim ataku. Najskuteczniejszą zawodniczką została Michalina Bąkała, która rzuciła najwięcej bramek. II miejsce w turnieju zajęły dziewczęta z SP nr 5 Lębork, III  - SP Cewice, IV - SP Garczegorze.

2023-03-02

Zajęcia na basenie klasy IIIA

W czwartek, 2 marca 2023 kl. IIIA rozpoczęła naukę pływania w ramach projektu "NEMO". Uczniowie - pod okiem instruktora, Pana Zbyszka - bardzo chętnie uczestniczyli w zajęciach, które rozpoczęły się od krótkiej rozgrzewki i zabaw oswajających z wodą. Już za tydzień kolejna lekcja pływania na basenie w Hotelu Saltic Resort & SPA w Łebie.

2023-03-01

Pomagamy Ukrainie 

  W dniach od 13 do 24 lutego w naszej szkole została przeprowadzona akcja zorganizowana przez Miejskie Lęborskie Koło Związku Ukraińców.

Cel akcji polegał na zbieraniu czystych puszek po konserwach oraz resztek świec (parafina, wosk) służących do sporządzania specjalnych świec dla wojska ukraińskiego, które na froncie boryka się z problemami oświetlenia i ogrzewania. Z dotychczas zebranych materiałów wolontariusze wykonali już prawie 400 specjalnych świec polowych przekazanych na Ukrainę. Tanim dla nas kosztem uczniowie i ich rodzice mogli pomóc w przetrwaniu trudnego czasu zimy ukraińskim żołnierzom walczącym o swój kraj.

W imieniu społeczności ukraińskiej dziękujemy uczniom i ich rodzicom, którzy zaangażowali się w tę akcję.

2023-02-28

Szachy w Bibliotece Szkolnej w Wicku

W tym tygodniu powitaliśmy w naszej bibliotece dwa zestawy szachów. Coś dla młodszych i dla starszych miłośników królewskiej gry! Szczególnie drugi duży zestaw zachęca estetycznym wykonaniem, wielkością wykonanej z drewna szachownicy oraz pięknie rzeźbionymi pionkami i przede wszystkim figurami. Nic dziwnego, że tuż po odpakowaniu szachów znaleźli się pierwsi gracze - także i warcabów:) Wszystkich naszych uczniów, którzy chcieliby spróbować swoich sił w strategiach królewskiej gry, zachęcamy do odwiedzenia Biblioteki Szkolnej w Wicku!

2023-02-27

„Moja Szymborska” – portret

Jaka Szymborska żyje w naszej pamięci? Poważna, dostojna starsza pani czy raczej młoda kobieta, z błyskiem w oku i uśmiechem na twarzy?  Okazuje się, że każdy nosi w sobie inny obraz poetki – tak przynajmniej wynika z portretów namalowanych przez młodzież z SP Wicko. Jedna osoba zapisana w pamięci na kilka sposobów – to nasz następny krok w realizacji ogólnopolskiego projektu „Mistrzyni Szymborska”.

2023-02-23

Co na polskim dziś robimy? Lepimy, tworzymy…

    W erze kultury obrazkowej niełatwo znaleźć sposób na to, by dzieci polubiły czytanie… Może więc pozwolić im na samodzielną adaptację znanych utworów literackich? Taką próbę nieco innego „opowiedzenia” znanej lektury podjęli uczniowie klasy IV a  na lekcji języka polskiego.  Czwartaki wykonały z plasteliny postacie występujące w popularnej książce Carla Collodiego pt. „Pinokio”. Jeśli komuś brakowało pomysłu na samodzielnie stworzoną postać, mógł ją wyciąć z gotowego szablonu. Później czwartoklasiści przedstawili własną (lub odtwórczą) wersję przygód pajacyka. Stworzyliśmy scenę, mieliśmy „kukiełki” – i sala lekcyjna stała się teatrem z prawdziwą, wyjątkowo wrażliwą widownią.