Zajęcia wystawowe o Mikołaju Koperniku w Bibliotece Szkolnej w Wicku

Obchodzimy 550. urodziny niezwykłego naukowca rodem z Torunia

Data: 16-02-2023

Od środy, 15 lutego rozpoczęliśmy zwiedzanie wystawy "Mikołaj Kopernik. Życie i dzieło", którą otrzymaliśmy ze stołecznego Archiwum Polskiej Akademii Nauk. W ten sposób chcemy uczcić pamięć wielkiego astronoma, którego 550. urodziny wypadają już w najbliższą niedzielę. Udział w bibliotecznych zajęciach wystawowych, poświęconych jednemu z wybitnych Patronów 2023 roku, jest dostosowany do wieku uczniów, odwiedzających wystawę. Klasy I-IV - prócz samego zwiedzania i komentowania plansz ekspozycyjnych - rozwiązują zadania w kartach pracy z Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. Ponadto biorą udział we wspólnym czytaniu fragmentów biografii dla dzieci "Nazywam się Mikołaj Kopernik" autorstwa Błażeja Kusztelskiego i Bogusława Orlińskiego. Starsi oglądają również filmy popularnonaukowe poświęcone życiu i działalności wielkiego astronoma. Dzięki temu nasi uczniowie będą pamiętać, że nazwisko Kopernik wcale nie pochodzi od koperku, a Toruń to tylko jedno z kilku ważnych miejsc na mapie Polski, związanych z jego biografią, zaś słynny astronom był również lekarzem, ekonomistą, administratorem dóbr warmińskich, kanonikiem, a nawet żołnierzem.

Zajęcia są prowadzone wspólnie z wychowawcami klas I-III, a także we współpracy z Panem Piotrem Ernestem, który - jako absolwent szkoły noszącej imię Kopernika - zna wiele nieznanych powszechnie faktów z życia wielkiego astronoma.

Planujemy, aby do końca lutego - urodzinowego miesiąca Mikołaja Kopernika - wszystkie klasy SP Wicko zwiedziły  wystawę pt. "Mikołaj Kopernik. Życie i dzieło".

fot. Gabriela Wichert, Elżbieta Pasoń

24
25
26