Zajęcia warsztatowe kl. V i VI SP Wicko w ramach ogólnopolskiego projektu „Muzeum w pudełku. Miasteczko Malki”

Data: 13-10-2021

Pan Antoni Wołowski z Warszawy gościł dziś w Szkole Podstawowej im. Jana Brzechwy, aby przygotować dla naszych uczniów klas V i VI zajęcia warsztatowe w ramach ogólnopolskiego projektu „Muzeum w pudełku. Miasteczko Malki”. Warto podkreślić, że szkoła w Wicku jest jedną ze 100 placówek zakwalifikowanych do tego przedsięwzięcia. Pomysłodawcą projektu jest Muzeum Historii Żydów Polskich „Polin”, a jego celem – poznanie, poprzez zabawę i wciągającą grę, podstawowych informacji związanych z tradycją i kulturą żydowską.

Podczas zajęć nasi uczniowie brali udział w fabularyzowanej grze narracyjnej "Miasteczko Malki", w której gracze wcielili się w postać Antka – współczesnego 12-latka, który niespodziewanie przenosi się 100 lat w przeszłość. Antek trafia do miasteczka, jakich było wiele w dawnej Polsce, gdzie obok siebie żyli Polacy i Żydzi. Dzieci wspólnie zwiedzają miasteczko, poznając żydowskie tradycje, święta, kuchnię i realia dnia codziennego. Uczniowie i uczennice w czasie warsztatów wykonywali różnorodne zadania,  m. in. odszukiwali, wybierali oraz poznawali zdjęcia archiwalne oraz repliki obiektów muzealnych związanych z kulturą żydowską.

W czterogodzinnych działaniach warsztatowych naszych uczniów wspierali edukator z Muzeum „Polin” wraz z miejscowymi koordynatorkami projektu: Anną Burak, Dorotą Halas i Magdaleną Kubiak,  inicjując dyskusję o różnorodności i wielokulturowości dawnej Polski.

Na koniec niezwykłego spotkania w Bibliotece Szkolnej w Wicku odbyło się również szkolenie dla nauczycieli, zaangażowanych w projekt.

oprac. M.K.

Warsztaty Polin w Wicku 2