Zajęcia o pomorskich legendach i ekspozycja prac marynistycznych w Mediatece

Data: 15-02-2023

Jak się okazało, 14 lutego nie musi być tylko poświęcony obchodom Dnia Świętego Walentego. We wtorek klasa VB uczestniczyła w lekcji o pomorskich legendach, szukając w nich śladów prawdziwych miejsc w najbliższej okolicy. Piątoklasiści poznali garść historii regionalnej o terenach należących do Gminy Wicko i o ziemiach z nią bezpośrednio sąsiadujących. Wspólna rozmowa o legendach naszego regionu była też doskonałą okazją do weryfikacji zasłyszanych opowieści i sprawdzenia, co w nich jest zmyśleniem, a co prawdą. Omówienie zasad budowania opowieści legendarnych dla naszych uczniów stanowi także powtórkę wiadomości z języka polskiego, czym legenda różni się baśni. Miejmy nadzieję, że nietypowa lekcja polskiego zachęciła ich również do samodzielnego napisania legend na temat swoich rodzinnych stron i do wystartowania w corocznym otwartym konkursie "Legendy Błękitnej Krainy" w Lęborku. Termin nadsyłania prac mija 27 lutego. Trzymamy mocno kciuki za próby literackie naszych uczniów!

Dodatkową atrakcją zajęć o pomorskich legendach było zwiedzanie w Mediatece ekspozycji prac plastycznych nauczycielki piątoklasistów, Pani Joanny Jagodzińskiej, która od wielu lat tworzy prace plastyczne, inspirowane pomorskim krajobrazem. Często są to obrazy namalowane na rzeczach wyrzuconych przez morze - kawałkach drewna i desek. W ten ujmujący prostotą sposób autorka wyraża swój emocjonalny związek z regionem Morza Bałtyckiego. Gratulujemy talentu i czekamy na wernisaż!

Krajobrazy pomorskie - prace plastyczne Pani Joanny Jagodzińskiej