Zajęcia biblioteczne z okazji Roku Romantyzmu Polskiego

Piątoklasistki SP Wicko podczas zwiedzania wystawy o polskich romantykach w literaturze i muzyce

Data: 18-03-2022

W drugim semestrze roku szkolnego 2021/2022 starsze klasy SP Wicko biorą udział w cyklicznych zajęciach poświęconych epoce romantyzmu. Pretekstem do spotkania z twórczością polskich klasyków romantycznych, którzy są w kanonie lektur obowiązkowych naszych uczniów, jest dwusetna rocznica pierwszego wydania „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza w 1822. Na zajęciach wystawowych uczniowie mogą zobaczyć nie tylko współczesne wydania ich lektur, ale także piękne plakaty, programy i afisze teatralne przedstawień wystawianych w teatrach całej Polski: „Balladyny” i „Kordiana” Juliusza Słowackiego, „Ballad i romansów”, „Dziadów” i „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, „Zemsty” Aleksandra Fredry.

W drugiej – filmowej – części zajęć bibliotecznych uczniowie poznają losy rękopisu „Pana Tadeusza” i relacje z wystaw dawnych wydań książkowych polskich pisarzy romantycznych.

Dopełnieniem całości obchodów Roku Romantyzmu Polskiego w Bibliotece Szkolnej w Wicku są wiadomości przekazywane naszej młodzieży na temat słynnych muzyków i kompozytorów romantycznej epoki, na czele z Fryderykiem Chopinem i Stanisławem Moniuszką.

Ekspozycja została przygotowana w ramach innowacji pedagogicznej nauczycieli – humanistów SP Wicko.

Składamy gorące podziękowania polskim scenom teatralnym za przesłanie programów teatralnych, afiszy i plakatów:

• Banialuce. Teatrowi Lalek im. Jerzego Zitzmana w Bielsku-Białej,
  • Narodowemu Staremu Teatrowi im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie,
  • Nowy Teatr im. Witkacego w Słupsku,
  • Teatrowi im. Aleksandra Sewruka w Elblągu,
  • Teatrowi im. Juliusza Słowackiego w Krakowie,
  • Teatrowi Narodowemu w Warszawie,
  • Teatrowi Nowemu im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu,
  • Teatrowi Nowemu w Zabrzu,
  • Teatrowi Wielkiemu Operze Narodowej  w Warszawie,
  • oraz Muzeum Instrumentów Muzycznych w Poznaniu, Narodowemu Centrum Kultury i Instytutowi Adama Mickiewicza w Warszawie za wsparcie merytoryczne.

Wystawę z okazji Roku Romantyzmu Polskiego na holu bibliotecznym Biblioteki Szkolnej w Wicku można zwiedzać do końca roku szkolnego. Zapraszamy też gości z innych szkół naszego powiatu:)

Piątoklasistki SP Wicko podczas zwiedzania wystawy na zajęciach bibliotecznych o polskich romantykach
Piątoklasistki SP Wicko na zajęciach bibliotecznych o polskich romantykach