Skocz do głównej treści strony
Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Wicku

Zaduszki Literackie w Bibliotece Szkolnej w Wicku

Wspominaliśmy twórczość Marii Konopnickiej

Data: 04-11-2022

Krasnoludki są wśród nas – tę pradawną ludową mądrość potwierdziły pierwszaki podczas tegorocznych Zaduszek Literackich  w Bibliotece Szkolnej w Wicku. W pierwszym tygodniu listopada wspomnieniowe zajęcia biblioteczne dla najmłodszych uczniów SP Wicko tym razem poświęciliśmy twórczości Marii Konopnickiej, w 180. rocznicę urodzin pisarki. Autorka „Stefka Burczymuchy” i „Co słonko widziało” jest jedną z literackich patronów tego roku kalendarzowego.

Dla naszych uczniów  Pani Maria to przede wszystkim autorka dziecięcego klasyka „O krasnoludkach i o sierotce Marysi”. To przecież Konopnicka właśnie wprowadziła do polskiej literatury krasnoludki, na czele z królem Błyskiem i kronikarzem Koszałkiem-Opałkiem.

Pierwszaki poznały twórczość Konopnickiej przeznaczoną dla dzieci, dostępną w naszej bibliotece. Potem rozmawiały o innych  znanych im książkach, w których występują krasnale, a następnie wysłuchały na starym winylu fragmentu baśni muzycznej na podstawie przygód krasnoludków i sierotki. Później przyszedł czas na ćwiczenia z pisania i spostrzegawczości. Dzieci dopasowywały cienie do kształtów podobnych, choć nie takich samych postaci krasnoludków. Na koniec klasa IA zwiedziła wirtualnie Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu i przyjrzała się krasnoludkowym szlakom w polskich miastach – Suwałkach, czyli miejscu urodzenia Marii Konopnickiej, oraz we Wrocławiu. Każdy z uczniów otrzymał na pamiątkę wspomnieniowych zajęć w bibliotece zakładkę do książki.

Dzień później klasa IVB również miała okazję zapoznać się bliżej z postacią i utworami nie tylko dziecięcymi Marii Konopnickiej. Czwartoklasiści  dowiedzieli się m. in. o słynnej „Rocie”, nieoficjalnym hymnie polskim w czasach zaborów, a także o twórczości przekładowej autorki „Naszej szkapy”, gdyż pisarka znała 5 języków i przetłumaczyła m. in klasyczną książkę dla dzieci Edmonda de Amicisa „Serce”.

Zaduszki Literackie to tradycja naszej biblioteki. Każdego roku w listopadzie wspominamy tych autorów, których twórczość wciąż jest warta poznania i przypominania. Przy okazji jest to także cenna lekcja historii literatury promująca czytelnictwo wśród naszych uczniów.

oprac. Magdalena Kubiak

Zaduszki Literackie o twórczości Marii Konopnickiej 1
Zaduszki Literackie o twórczości Marii Konopnickiej 2
Zaduszki Literackie o twórczości Marii Konopnickiej 3
Zaduszki Literackie o twórczości Marii Konopnickiej 4
Zaduszki Literackie o twórczości Marii Konopnickiej 5
Zaduszki Literackie o twórczości Marii Konopnickiej 6
Zaduszki Literackie o twórczości Marii Konopnickiej 7
Zaduszki Literackie o twórczości Marii Konopnickiej 8
Zaduszki Literackie o twórczości Marii Konopnickiej 9

Przejdź do góry strony