Data: 22-10-2023

Zaduszki Literackie to już wieloletnia tradycja naszej szkolnej biblioteki, organizowana w czasie październikowo-listopadowym. To odpowiedni czas, by wspominać wybitne postacie kultury polskiej i obcej oraz przypominać młodym pokoleniom o wartości dziedzictwa, jakie nam pozostawili twórcy.

Tym razem wraz z naszymi drugoklasistami wspominaliśmy twórczość wybitnego polskiego poety i satyryka, Ludwika Jerzego Kerna (ur. 29 grudnia 1920, Łódź - zm. 29 października 2010, Kraków). Podczas zaduszkowych zajęć w bibliotece nie zabrakło wspomnieniowych filmów o Kernie ani spektakli teatralnych oraz fragmentów popularnych dobranocek, zrealizowanych na podstawie słynnych utworów dziecięcych poety z Krakowa, w tym "Ferdynanda Wspaniałego" i "Proszę słonia". Przypomnieliśmy dzieciom, że to właśnie L. J. Kern jest autorem wciąż bardzo popularnej zwłaszcza w okresie przedwakacyjnym piosenki "Lato, lato, lato czeka". Dzieci mogły również z pomocą dużej kostki do gry wylosować i odnaleźć jeden z wierszy Kerna o zwierzętach z cyklu "Łapy, pióra i rymów cała fura". Pomocą służył im  w tym naklejany w formie literkowych exlibrisów alfabet otrzymany z Centrum Edukacji Obywatelskiej, organizatora akcji "Noc Bibliotek". Po wylosowaniu i samodzielnym odszukaniu w zbiorku właściwego wiersza uczniowie zapisywali na naklejkach najstaranniej, jak potrafią tytuły utworów. Potem ochotnicy głośno odczytywali wylosowane wiersze. Wszystkie dzieci miały okazję dokładnie przyjrzeć się książkom autorstwa L. J. Kerna dostępnym w naszej bibliotece.

Grafika 1: Zaduszki Literackie w Bibliotece Szkolnej w Wicku poświęcone twórczości Ludwika Jerzego Kerna