Zaduszki Literackie dla klas starszych SP Wicko w bibliotece szkolnej

Data: 01-11-2023

Ludwik Jerzy Kern i jego twórczość dla dzieci i młodzieży była tematem wspomnieniowych zajęć z cyklu "Zaduszki Literackie" w naszej szkolnej bibliotece.

Dla starszych uczniów  klas IV-VI Zaduszki Literackie przybrały nieco inną, bardziej samodzielną dla nastoletnich uczniów formę. Dowiedzieli się oni m. in., że to Kern był autorem słów przebojowej piosenki o lecie i wakacjach "Lato, lato czeka", która w 1960 roku była ilustracją muzyczną do adaptacji filmowej książki Kornela Makuszyńskiego "Szatan z  siódmej klasy". To lektura, którą szóstoklasiści omawiają na języku polskim.

Uczniowie klas IV-VI poznali i głośno odczytywali przykłady utworów satyrycznych Kerna, które przed laty napisał krakowski twórca, związany z czasopismem "Przekrój". Dowiedzieli się o współpracy autora "Ferdynanda Wspaniałego" z Wydawnictwem Literackim i wysłuchali wypowiedzi ludzi zaprzyjaźnionych z autorem. Poznali również miejsce pochówku L. J. Kerna - Cmentarz Rakowicki w Krakowie.

Było nostalgicznie, ale też wesoło - w końcu wspominaliśmy przecież znanego z ciętego języka i poczucia humoru człowieka.

oprac. tekstu i fot. M. Kubiak

Grafika 1: Zaduszki Literackie dla klas starszych SP Wicko w bibliotece szkolnej
Grafika 2: Zaduszki Literackie dla klas starszych SP Wicko w bibliotece szkolnej
Grafika 3: Zaduszki Literackie dla klas starszych SP Wicko w bibliotece szkolnej