Wystawa i zajęcia biblioteczne, poświęcone twórczości autora „Cyberiady” w Bibliotece Szkolnej w Wicku

Obchody Roku Stanisława Lema w Szkole Podstawowej im. Jana Brzechwy w Wicku

Data: 20-09-2021

Obchody Roku Stanisława Lema w Szkole Podstawowej im. Jana Brzechwy w Wicku

Ekspozycję materiałów ikonograficznych, a także książek autorstwa Stanisława Lema oraz prac literackich związanych z urodzonym 100 lat temu najwybitniejszym polskim pisarzem fantastyki naukowej  można obejrzeć od początku września 2021 na holu bibliotecznym w Szkole Podstawowej im. Jana Brzechwy w Wicku. Wystawa poświęcona twórczości autora „Solaris” przeznaczona jest przede wszystkim dla młodszego odbiorcy. Skupia materiały opisujące biografię i dorobek literacki Lema, z naciskiem na wciąż pozostające w kanonie uzupełniających lektur „Bajki robotów” i fragmenty „Cyberiady”. Dzięki teatrom z całej Polski oraz głównym organizatorom Roku Lema w Krakowie (www.roklema.pl;   #RokLema), Narodowemu Centrum Kultury w Warszawie, a także Ogrodowi Doświadczeń im. Stanisława Lema w Krakowie, Instytutowi Literatury w Krakowie, Instytutowi Książki, Krakowskiemu Biuru Festiwalowemu oraz sklepowi internetowemu nadwyraz.com uczniowie z Wicka mogą uczestniczyć w cyklicznych zajęciach wystawowych.
Listę krajowych teatraliów podarowanych z tej okazji na wystawę okolicznościową w szkole w Wicku otwierają teatry trójmiejskie: Miejski Teatr Miniatura w Gdańsku Wrzeszczu i Teatr Gdynia Główna. Nie zabrakło również plakatów, folderów i ulotek pochodzących z krakowskich realizacji scenicznych Lema: z Teatru im. Juliusza Słowackiego, Teatru Groteska czy Teatru Ludowego w Nowej Hucie.  Tę niezwykłą kolekcję uzupełniają plakaty z Teatru Współczesnego w Szczecinie, Teatru im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie, Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach oraz Teatru Miejskiego w Gliwicach.

Na lekcjach bibliotecznych uczniowie klas III – VIII SP Wicko mają okazję poznać często nieznaną im zupełnie twórczość Lema, wykonują zadania zainspirowane „Bajkami robotów”, omawiają wraz z nauczycielami prezentacje i fragmenty filmów oraz wypowiedzi Stanisława Lema, które okazały się prorocze dla współczesnych odbiorców jego dzieł. Wystawa i towarzyszące jej zajęcia biblioteczne w Wicku  z okazji Roku Lema potrwają do końca grudnia 2021 roku.

Wszystkim darczyńcom składamy gorące podziękowania za pomoc w organizacji wystawy i zajęć tematycznych o Stanisławie Lemie.

Kl. VIIB podczas zwiedzania wystawy o Lemie
Kl. VIIA w trakcie zajęć bibliotecznych inspirowanych twórczością Lema
kl. IVA zwiedza wystawę o Lemie
Prezentacja wybranych książek Lema podczas zwiedzania wystawy