Wystawa "Eufonie", czyli "Co w romantyzmie gra?" - cykl zajęć o instrumentach muzycznych dla kl. III-IV SP Wicko

Data: 14-02-2022

Wystawa "Eufonie", czyli "Co w romantyzmie gra?" -  to cykl zajęć o instrumentach muzycznych, który odbył się tuż przed rozpoczęciem ferii zimowych na żywo w Bibliotece Szkolnej w Wicku. Pretekstem do muzycznego spotkania w przestrzeni bibliotecznej była nowa ekspozycja dostępna w holu Biblioteki SP Wicko, opracowana przez Narodowe Centrum Kultury w Warszawie i pokazana w Wicku w ramach ogólnopolskich obchodów Roku Polskiego Romantyzmu.

W zajęciach muzycznych, zorganizowanych przez nauczycielkę muzyki, Nataszę Konopacką oraz bibliotekarkę szkolną, Magdalenę Kubiak, wzięli udział uczniowie klas trzecich i czwartych Szkoły Podstawowej w Wicku.

Nietypowe lekcje o muzyce składały się z trzech etapów.

W pierwszej części na korytarzu doprowadzającym do naszej biblioteki dzieci zwiedzały i wspólnie z nauczycielkami omawiały treść plakatów opisujących różne instrumenty oraz gatunki i utwory muzyczne, wywodzące się i rozwinięte w epoce romantyzmu.

Następnie już w czytelni bibliotecznej trzecio- i czwartoklasiści mieli możliwość wirtualnie zwiedzić jedyne takie w Polsce Muzeum Instrumentów Muzycznych, będące oddziałem Muzeum Narodowego w Poznaniu oraz obejrzeć film o jednym z eksponatów tego muzeum, fortepianie, na którym prawie 200 lat temu prawdopodobnie grał Fryderyk Chopin. Przewodnikiem po poznańskim muzeum była Pani Olga Olejniczak, adiunkt Muzeum Instrumentów Muzycznych, która przesłała specjalnie dla  naszych uczniów film dokumentalny o tym niezwykłym, odrestaurowanym instrumencie.

Trzeci etap spotkań z muzyką w Bibliotece SP Wicko to część warsztatowa, w której najważniejszą rolę odgrywały małe instrumenty perkusyjne. Każdy z uczniów otrzymał jeden z instrumentów. Przy akompaniamencie trepaka, czyli tańca ze słynnego baletu epoki romantyzmu, autorstwa Piotra Czajkowskiego, pt. "Dziadek do orzechów", dzieci mogły uczestniczyć we wspólnym muzykowaniu.

Gorąco dziękujemy Pani Oldze Olejniczak oraz poznańskiemu Muzeum Instrumentów Muzycznych za udostępnienie materiałów edukacyjnych dla uczniów Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Wicku.

Wystawa "Co w romantyzmie gra?" w Wicku_1
Wystawa "Co w romantyzmie gra?" w Wicku_2