Wielkanoc dawniej i dziś - zajęcia biblioteczne z klasą VA

Data: 09-04-2023

Zwyczaje i tradycje związane ze świętowaniem Wielkiej Nocy były tematem zajęć bibliotecznych dla klasy VA w Bibliotece Szkolnej w Wicku. Na lekcji była mowa nie tylko o palmach wielkanocnych czy dyngusie - śmigusie. Piątoklasiści najpierw wysłuchali fragmentu książki "Polska Wielkanoc" Hanny Szymanderskiej, opowiadali o potrawach wielkopostnych i wielkanocnych. Dowiedzieli się również o postaci  i działalności "Ojca polskiej etnografii", Oskara Kolberga, który badał zwyczaje ludowe ziem polskich XIX wieku. Na koniec wysłuchali krótkiej audycji radiowej z cyklu "Etnofioły" z poznańskiego Radia Emaus na temat zwyczajów związanych z Lanym Poniedziałkiem. W podsumowaniu zajęć bibliotecznych piątoklasiści obejrzeli krótki film o zwyczajach wielkanocnych w innych krajach.

tekst i fot. Magdalena Kubiak