Warsztaty kl. IVB na temat fenyloketonurii

Data: 25-04-2022

W poprzednim tygodniu, tj. 21.04.2022, na godzinie wychowawczej klasy IVB odbyły się warsztaty na temat chorób rzadkich, w tym przede wszystkim na temat fenyloketonurii, na którą choruje Antek. Warsztaty prowadziła Pani Anna Drzazgowska przy współpracy osób ze Stowarzyszenia Dr.Max. Uczniowie poznali przyczyny i objawy tej choroby oraz dowiedzieli się, na czym polega leczenie fenyloketonurii.

Fenyloketonuria jest wrodzoną chorobą metaboliczną. Polega ona na nieprawidłowej przemianie jednego z aminokwasów – fenyloalaniny. Uczniowie dowiedzieli się, że najskuteczniejszym sposobem leczenia fenyloketonurii jest stosowanie niskobiałkowej diety eliminacyjnej. Dieta ta polega na ograniczeniu aminokwasu zawartego w białku dostarczanym wraz z pożywieniem. Należy więc z pożywienia wyeliminować wszelkie produkty mięsne, ryby, jaja, ser, mleko i jego przetwory oraz chleb i wiele innych produktów mącznych. Niedobory substancji odżywczych zawartych w tych produktach uzupełnia się specjalnymi preparatami zawierającymi niezbędne aminokwasy, witaminy oraz sole mineralne. Dodatkowo w zamian pacjenci przyjmują białkowe preparaty PKU pozbawione fenyloalaniny. Ponieważ dieta chorych na fenyloketonurię musi być modyfikowana w zależności od stanu zdrowia i wieku dziecka, jej prawidłowe stosowanie wymaga stałych i częstych konsultacji z lekarzem oraz dietetykiem.

Dziękuję za profesjonalne przeprowadzenie warsztatów dla uczniów mojej klasy.

Renata Maculewicz, wychowawczyni kl. IVB

Klasa IVB podczas warsztatów prozdrowotnych 1