Socrates Café dla klas siódmych, czyli jak rozmawiać o trudnych sprawach

Data: 10-03-2022

"Nie chcemy wojny" - tak brzmiało hasło przewodnie działań siódmoklasistów, którzy w poniedziałek, 3 marca 2022, zaakcentowali swój sprzeciw wobec agresji rosyjskich wojsk w Ukrainie podczas zajęć plenerowych, poświęconych patriotyzmowi i edukacji filozoficznej. Forma Socrates Café przyjęła się już w naszej szkole jako doskonały sposób na podejmowanie z młodzieżą nie tylko zagadnień związanych z filozofią, ale również na wspólną dyskusję o problemach w dzisiejszym, otaczającym nas świecie.

Tematem gorącym ostatnich dni były tragiczne wydarzenia w sąsiedniej Ukrainie, która jako niepodległe państwo musi się teraz zmierzyć z rosyjskim agresorem.

Zajęcia zaplanowane już wcześniej jako wspólna dyskusja o patriotyzmie nabrała charakteru indywidualnych rozmów naszych siódmoklasistów na temat sensowności wojen w ogóle. Wśród pytań, na które szukano wspólnie odpowiedzi, były m. in. pytania:

• o to, skąd w człowieku rodzi się agresja i jak jej zapobiegać?
  • czym jest patriotyzm?
  • w jaki sposób w dzisiejszym świecie można być patriotą?
  •  czy tylko walka narodowowyzwoleńcza jest właściwym objawem patriotyzmu?
  • czy wolontariat, dbanie o środowisko przyrodnicze, działania prospołeczne są równie dobrym objawem patriotyzmu?

Słoneczna pogoda sprawiła, że wspólne zajęcia przedmiotów humanistycznych poruszające zagadnienia z podstawy programowej historii, wiedzy o społeczeństwie i języka polskiego, zostały przeniesione na skwer przed szkołą.

Spotkanie siódmoklasistów SP Wicko odbyło się w ramach zaplanowanych działań innowacji pedagogicznej. Organizatorkami przedsięwzięcia były nauczycielki: Anna Burak, Dorota Halas, Joanna Jagodzińska i Magdalena Kubiak.

oprac. M.K.

Akcja Socrates Café dla kl. VII w szkolnym plenerze 1