Skocz do głównej treści strony
Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Wicku

„Sensacje XVIII wieku” - obchody 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja

Data: 03-05-2022

Witamy Państwa bardzo serdecznie w programie Sensacje XVIII wieku…” Od tych słów w dniu 29 kwietnia 2022 rozpoczęła się w Szkole Podstawowej im. Jana Brzechwy w Wicku akademia upamiętniająca 231. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Uroczystość, tradycyjnie, rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru szkoły, flagi państwowej oraz odśpiewania hymnu narodowego. Następnie odbyła się część artystyczna, przygotowana przez p. Dorotę Halas i p. Annę Burak. Całości dopełniała scenografia, wykonana przez p. Bolesława Mielewczyka. Opiekę nad chórem sprawowała p. Natasza Konopacka. Stroną techniczną przedsięwzięcia zajął się p. Piotr Ernest oraz uczniowie z kl. VIIIc: Antoni Kamiński i Krzysztof Zieliński.

Program łączył w sobie elementy multimedialne, utwory poetyckie i muzyczne. Utrzymany był w konwencji programu publicystycznego, prowadzonego przez ósmoklasistów: Adriannę Lubińską oraz Maksymiliana Halasa. Apel rozpoczął typowy dworski taniec - menuet, przygotowany przez grupę uczniów z klas V i VI, pod kierunkiem p. Renaty Juszczak. Na scenie mogliśmy zobaczyć przede wszystkim uczniów z klasy Va i VIa, pojawili się jednak także przedstawiciele klasy VII i VIII, m. in. król Stanisław August Poniatowski, czyli Dominik Niedźwiecki z kl. VIIIb. Wśród gości programu „Sensacje XVIII wieku” byli także: biskup Ignacy Krasicki (Jacek Lodziński), ekspert od Ustawy rządowej (Mikołaj Piwka), reporterka (Zofia Szmyd). Wszyscy „znamienici goście” wypowiadali się na temat ogromnego znaczenia Konstytucji 3 maja dla ówczesnej Rzeczypospolitej.

Warto zwrócić uwagę na budzący duże emocje wśród społeczności szkolnej film przygotowany przez Hannę Keidrowską oraz Antoniego Kamińskiego z kl. VIIIc. Nasi reporterzy przeprowadzili specjalną sondę wśród uczniów i nauczycieli na temat tego, co to jest konstytucja, co to jest ojczyzna, z czym kojarzy się wolność oraz co ma wspólnego Konstytucja 3 maja z wolnością.

Zależało nam na tym, by we współczesnej, przystępnej konwencji programu telewizyjnego, przypomnieć okoliczności uchwalenia Konstytucji 3 maja i jednocześnie skłonić do refleksji na temat znaczenia patriotyzmu w czasach współczesnych.

W obchodach rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja nie przeszkodziły ani represje, ani rozbiory. Od ponad 200 lat Polacy widzą w niej symbol patriotycznych dążeń do odrodzenia. Dlatego takie uroczystości, jak ta, która odbyła się w naszej szkole 29 kwietnia 2022, nadal są potrzebne.

D. Halas, A. Burak

 

1
2
3
4
5
6
7

Przejdź do góry strony