Obchody Narodowego Święta Niepodległości 2022

Data: 13-11-2022

W czwartek, 10 listopada 2022, w Szkole Podstawowej w Wicku, odbył się uroczysty apel, upamiętniający 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

We wstępie do spotkania usłyszeliśmy słowa Jana Pawła II: „Człowiek bowiem każdy idzie przed siebie. Podąża ku przyszłości. I narody idą przed siebie. I ludzkość cała. Iść przed siebie – to znaczy nie tylko ulegać wpływom czasu, pozostawiając stale za sobą przeszłość: dzień wczorajszy, rok, lata, stulecia …Iść przed siebie to znaczy mieć świadomość celu”. „Droga do wolności” – tak można by zatytułować program artystyczny przygotowany przez Annę Burak i Dorotę Halas, we współpracy z Piotrem Fugielem. Widowisko przedstawione zostało przez grupę uczniów z klas IV – VIII z SP Wicko.

Występy młodych aktorów wzbudziły wzruszenie i zachęciły do refleksji nad tym, czy droga naszego życia faktycznie jest kontynuacją historycznych dróg i czy wiedzie ku doskonalszej wolności. Przedstawiony program to nie tylko recytacje wierszy, ale też krótkie filmy, prezentacje i… muzyka „na żywo”. Szczególne wrażenie na zebranych wywołały piosenki wykonywane przez Urszulę Wolańską z kl. V a oraz Annę Bladoszewską z kl. IV a, którym towarzyszył chór złożony z chętnych uczniów klas IV oraz wyjątkowa orkiestra, kierowana przez nauczyciela muzyki, Piotra Fugiela, stworzona przez: Martę Kobielę, Macieja Kiercula, Nikitę Marchenko.

Obchody Narodowego Święta Niepodległości to dobra okazja do tego, by zastanowić się nad tym, jak rozumiemy patriotyzm. Zaangażowanie młodzieży w przygotowanie programu artystycznego oraz zdjęcia ze szkolnych przedsięwzięć, wyświetlone na końcu widowiska, są świetnym dowodem na to, że nie jest to pojęcie obce współczesnej młodzieży.

Wszystkim osobom biorącym bezpośredni udział w naszym programie artystycznym oraz dbającym o stronę techniczną widowiska (szczególne wyrazy uznania kierujemy do p. Piotra Ernesta oraz Bartka Iwickiego z VII a) jesteśmy ogromnie wdzięczne. Serdecznie dziękujemy tym, którzy wspierali nas podczas organizacji uroczystości.

Dorota Halas, Anna Burak