Obchody Dnia Jedności Kaszubów w szkole w Wicku

Data: 18-03-2022

Dzień Jedności Kaszubów miał swoje tegoroczne obchody w Szkole Podstawowej w Wicku już w piątek, 18 marca 2022. Z tej okazji czwartoklasiści uczęszczający na dodatkowe zajęcia z języka kaszubskiego wzięli udział w warsztatach poświęconych historii, kulturze i językowi rdzennych mieszkańców Pomorza. Zajęcia warsztatowe przygotowane i przeprowadzone w Bibliotece Szkolnej w Wicku przez nauczycielkę języka niemieckiego i kaszubskiego SP Wicko, Panią Lucynę Prądzinską, poprzedziła krótka prelekcja bibliotekarki szkolnej SP Wicko na temat historii Kaszub oraz tutejszych legend na czele z "Bestiariuszem pomorskim" z Wydawnictwa "Region", ale także na temat jednego z najważniejszych zabytków piśmiennictwa kaszubskiego, stworzonego w pobliskiej wiosce Szczenurze, tj. modlitwy "Ojcze nasz", po raz pierwszy przetłumaczonej i zapisanej właśnie w tej miejscowości w języku kaszubskim na przełomie XVIII i XIX stulecia.

Dzieci zapoznały się także ze zbiorami z działu Regionalia, poświęconego m. in. pisarzom kaszubskim oraz kulturze i historii regionu Kaszub oraz z zebranymi w albumach książkowych dziełami malarskimi i rękodziełem z tych ziem. Wysłuchały legendy o pochodzeniu kaszubskiego gryfa i dowiedziały się o symbolice barw na kaszubskiej fladze.

Na koniec czwartaki zaśpiewały wspólnie kaszubskie abecadło.

To był naprawdę udany dzień, Dzień Jedności Kaszubów w szkole w Wicku:)

Grafika 1: Obchody Dnia Jedności Kaszubów w szkole w Wicku
Grafika 2: Obchody Dnia Jedności Kaszubów w szkole w Wicku