Skocz do głównej treści strony
Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Wicku

O Stefanie Żeromskim i "Syzyfowych pracach", czyli zajęcia historycznoliterackie w Bibliotece Szkolnej w Wicku z kl. VIIIB

Data: 18-04-2023

Stefan Żeromski i jego "Syzyfowe prace" - lektura naszych ósmoklasistów, która może ich spotkać także na egzaminie - oto główne tematy dzisiejszych zajęć historycznoliterackich z kl. VIIIB w Bibliotece Szkolnej w Wicku. Dzięki udostępnionym wirtualnie wystawom w Muzeum Stefana Żeromskiego w Kielcach nasi uczniowie mogli przekonać się, jak ciężko było uczyć się w gimnazjum w czasach zaboru rosyjskiego. Sam widok ówczesnego wyposażenia sali lekcyjnej nie wyglądał zachęcająco. Zwłaszcza tzw. dyscyplina, czyli widok obecnego w klasie skórzanego bata do kar cielesnych dla niesfornych uczniów, pobudzał wyobraźnię współczesnych nastolatków.

Nasza młodzież wysłuchała też archiwalnego nagrania z wypowiedzią Stefana Żeromskiego na temat poezji, Przy tej okazji ósmoklasiści mieli okazję także przyjrzeć się, jak działa patefon przyniesiony z naszej Mediateki. Uczniowie dowiedzieli się również, gdzie Żeromski pisał "Syzyfowe prace", kto z polskich pisarzy - zamiast Żeromskiego - otrzymał literacką Nagrodę Nobla, a także co Żeromski robił na Pomorzu i jak to się stało, że został Prezydentem Rzeczypospolitej Zakopiańskiej. Mogli też zobaczyć fotografie apartamentów, w których mieszkał pod koniec życia w Zamku Królewskim w Warszawie. Przy okazji zajęć powtórzyli sobie, co to jest rusyfikacja i jak wyglądała ówczesna lekcja języka polskiego w carskim gimnazjum.

Miejmy nadzieję, że dzięki wspólnym powtórkom z lektur obecnych na egzaminie nasi uczniowie osiągną dobry wynik już w maju.

oprac. Magdalena Kubiak

"Syzyfowe prace" Żeromskiego wydane pod pseudonimem - źródło POLONA/BN

Przejdź do góry strony