Nocne obserwacje nieba w Szkole Podstawowej w Wicku

Data: 06-06-2022

W piątkowe popołudnie, 3 czerwca 2022, uczniowie klasy IVb spotkali się z wychowawcą na tzw. “nocce w szkole”. Głównym celem tego wydarzenia były warsztaty astronomiczne - nocne obserwacje nieba za pomocą 2 teleskopów, szkolnego i prywatnego. Celem wychowawczym była integracja zespołu klasowego z wychowawcą Renatą Maculewicz i nauczycielem wspomagającym  Martą Paczułą-Bullmann.

Tego dnia było mnóstwo różnorodnych atrakcji:

1. gry w “planszówki”, “karcianki” oraz układanki edukacyjne,

2. cheesburgery ufundowane przez Pana Dyrektora, który przyjechał nas odwiedzić,

3.  pizza zamówiona w lokalnej pizzerii,

4. gry i zabawy na świeżym powietrzu z piłkami do kosza i siatkówki,

5. gra wielką gumową piłką w Big Balla oraz rozgrywki w babingtona i mini mecz w piłkę nożną,

6. zwiedzanie szkoły w ciemnościach, także przy użyciu latarek “czołówek”,

7. oglądanie filmu “ Bella i Sebastian” tuż przed snem.

Najważniejsze jednak były warsztaty astronomiczne, poprowadzone przez pasjonata astronomii, pana Roberta Maculewicza. W czasie zajęć uczniowie poznali:

• budowę teleskopu,

• jak samodzielnie określać kierunki geograficzne za pomocą kompasu i Słońca,

• jak określić gwiazdozbiory i gwiazdy na niebie za pomocą obrotowej mapy nieba, którą każdy uczestnik warsztatów otrzymał w prezencie od prowadzącego zajęcia,

• jak rozpoznawać na niebie w nocy najważniejsze gwiazdozbiory - Wielką i Małą Niedźwiedzicę oraz Gwiazdę Polarną,

• jak obserwać gwiazdy Wega i Arktur oraz liczne kratery i morza na Księżycu.

Pogoda nam dopisała - niebo było przejrzyste i bezchmurne. Dopisały też humor i wspaniała zabawa połączona z nauką. Te chwile były dla uczestników wielkim przeżyciem i na pewno zostaną na długo zapamiętane przez czwartoklasistów.

W imieniu uczniów klasy IVb składamy serdeczne podziękowania Panu Dyrektorowi za wypożyczenie szkolnego teleskopu i zgodę na propagowanie takich zajęć w terenie oraz Panu Robertowi za chęć "zarażenia" nas pasją do astronomii.

aut. tekstu i fot. wychowawczyni kl. IVb

Renata Maculewicz