Data: 01-11-2021

Październik, czyli Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych, to zawsze wdzięczna okazja do edukacyjnej kumulacji działań, które uczynią z naszych czytelników aktywnych odbiorców literatury i kultury.

Każdego roku w Bibliotece Szkolnej w Wicku właśnie jesień jest szczególnie aktywną pod tym względem częścią roku szkolnego. Nie inaczej było teraz.

Wśród wielu zaplanowanych na ten miesiąc imprez promujących czytelnictwo i świadome uczestnictwo w szeroko pojętej kulturze warto wymienić przede wszystkim zajęcia biblioteczne z elementami warsztatu, związane z obchodami Roku Stanisława Lema, połączone ze zwiedzaniem wystawy poświęconej autorowi „Solaris”, która potrwa do końca grudnia.

Nie zabrakło również wspólnej lektury w ramach nowej akcji „Czytania na długość jednej klepsydry” Lemowych „Bajek robotów” dla starszych oraz wierszy dla dzieci Juliana Tuwima dla pierwszaków.

W październiku biblioteka aktywnie włączyła się też w ogólnopolską akcję „Noc Bibliotek”. W jej ramach ósmoklasiści czytali „nocne” fragmenty „Pana Tadeusza” oraz poetyckie nokturny polskich i zagranicznych autorów, a czwartoklasiści poznali norweski kryminał dla dzieci „Operacja Człowiek w Czerni”.

Drugi tydzień października był z kolei poświęcony działaniom projektowym wraz z edukatorem Muzeum Żydów Polskich POLIN z Warszawy w ramach ogólnopolskiego projektu dla szkół „Miasteczko Malki”. W zajęciach projektowych zorganizowanych w bibliotece szkolnej wzięły udział klasy piąte i szóste SP Wicko.

Druga połowa października to niezwykle twórczy czas wspólnego świętowania Dnia Komiksu nie tylko w przestrzeni samej biblioteki, ale też w całej szkole.

Ostatnie dni października stały pod znakiem wspólnego czytania „Dziadów” cz. II wraz z młodzieżą klas VII i VIII, dla których jest to lektura obowiązkowa. Wówczas również klasy trzecie SP Wicko miały okazję wziąć udział w zajęciach historycznych, poprowadzonych przez ucznia kl. VIIIA, Maksymiliana Halasa, poświęconych przedmiotom dnia codziennego, które już dziś odeszły do lamusa.

Dzięki współpracy z Biblioteką Publiczną Gminy Wicko młodsi uczniowie uczestniczyli w spotkaniu autorskim w miejscowym GOKiS-ie z pisarką, Katarzyną Keller. To był naprawdę pracowity miesiąc!

Grafika 1: Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych – podsumowanie obchodów w Bibliotece Szkolnej w Wicku