Magia czarnego krążka wciąż działa wśród gramofonów zgromadzonych w Mediatece

Gramofon BAMBINO - 3 głównym bohaterem zajęć bibliotecznych w Bibliotece Szkolnej w Wicku

Data: 11-11-2023

Gramofon Bambino - 3, wyprodukowany na początku lat siedemdziesiątych XX wieku przez Łódzkie Zakłady Radiowe Fonica, był głównym bohaterem dzisiejszych (09.11.2023) zajęć bibliotecznych dla grupy chłopców z klas siódmych i ósmych SP Wicko. W naszej bibliotecznej Mediatece chłopaki mogli porównać efekty dźwiękowe, które wydaje patefon z przełomu wieków i oryginalna płyta szelakowa z lat 40., z późniejszymi sprzętami fonograficznymi aż do współczesnych szaf grających. Nie zabrakło pocztówek dźwiękowych, winylowego longplaya z lat 80. czy prezentacji dźwiękowych możliwości wciąż działającego BAMBINO. Na koniec chłopcy obejrzeli fim dokumentalny o serii polskich gramofonów produkowanych w ŁZR Fonica i dowiedzieli się, w jaki sposób można było domowymi sposobami na chwilę zapobiec przeskakiwaniu igły na zgranych płytach. Fajnie było na 45 minut lekcji wsiąść wspólnie do wehikułu czasu i na moment pzrenieść się do epoki czarnego krążka.

oprac. tekstu i fot.: Magdalena Kubiak

Grafika 1: Magia czarnego krążka wciąż działa wśród gramofonów zgromadzonych w Mediatece
Grafika 2: Magia czarnego krążka wciąż działa wśród gramofonów zgromadzonych w Mediatece
Grafika 3: Magia czarnego krążka wciąż działa wśród gramofonów zgromadzonych w Mediatece