Data: 11-11-2023

W czwartek, 9 listopada 2023, nasi czwartoklasiści z klasy A poznali przygody Kajtusia - Czarodzieja, polskiego Harry'ego Pottera - wykreowanego w 1933 roku przez Janusza Korczaka. Dobrym pretekstem do wspólnej lekcji o Kajtku była premiera filmowa na podstawie Korczakowskiego klasyka w reżyserii Magdaleny Łazarkiewicz pt. "Kajtek - Czarodziej". Uczniowie najpierw wysłuchali fragmentów książki, czytanych głośno przez nauczycieli. Następnie dzieci miały szansę skonfrontować swoje wyobrażenia o przygodach małego czarodzieja z filmową wizją autorów adaptacji, którą na razie mogły zobaczyć tylko w formie plakatów od dystrybutora kinowego KINO ŚWIAT, zwiastuna i małych fragmentów filmu.

Lekcja biblioteczna o Kajtku - Czarodzieju była też czasem na poruszenie z dziećmi poważnych tematów i refleksji o przedwojennej działalności Starego Doktora oraz o jego bohaterskiej, bezkompromisowej postawie w czasie wojennej okupacji. Tu z pomocą przyszły materiały z Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma oraz z Muzeum POLIN w Warszawie. Dziękujemy wszystkim tym instytucjom za pomoc w realizacji zajęć bibliotecznych w Bibliotece Szkolnej w Wicku, a naszym nauczycielkom: Pani Wicedyrektor, Joannie Jagodzińskiej oraz Pani Izabeli Lewickiej, nauczycielce współorganizującej kształcenie - za włączenie się w aktywne czytanie dla naszych czwartoklasistów.

Już niebawem kolejne lekcje o "Kajtku - Czarodzieju" i jego autorze, Januszu Korczaku dla pozostałych klas SP Wicko:)

oprac. tekstu i fot. Magdalena Kubiak

Grafika 1: Lekcja biblioteczna z kl. IVA o najnowszej adaptacji filmowej "Kajtusia-Czarodzieja" i jego autorze, Januszu Korczaku w Bibliotece Szkolnej w Wicku
Grafika 2: Lekcja biblioteczna z kl. IVA o najnowszej adaptacji filmowej "Kajtusia-Czarodzieja" i jego autorze, Januszu Korczaku w Bibliotece Szkolnej w Wicku