"Latarnik", czyli jak "świecić" wiedzą czerpaną z lektur obowiązkowych

Klasa VIIB omawiała nowelę Sienkiewicza, budując latarnię

Data: 23-04-2022

Nie od dziś wiadomo, że zabawa może być świetną metodą wychowawczą i edukacyjną. W piątek, 22 kwietnia 2022, przekonali się o tym siódmoklasiści omawiający na języku polskim jedną ze swoich lektur obowiązkowych. A skoro była to klasyczna Sienkiewiczowska nowela "Latarnik" - to wspólnie budowali z dużych kolorowych puf wieżę latarnianą. Każda z części klockowatych mebli była ponumerowana. Losowo wybrani uczniowie musieli przed postawieniem kolejnej kondygnacji odpowiedzieć na szczegółowe pytania dotyczące treści przeczytanej przez nich lektury.

Pomyłki się zdarzały, ale nasza młodzież, kiedy chce, potrafi nas pozytywnie zaskoczyć i udowodnić, że umie sprostać nawet bardzo trudnym zadaniom. A przy okazji dobrze się przy tym bawić.

W bibliotecznej "Narnii" szybko zatem powstała sporej wysokości latarnia.

Potem - już w grupach - uczniowie pisali powstańczą dedykację dla głównego bohatera Skawińskiego - tytułowego "Latarnika".

Podczas cyklu zajęć polonistycznych w przestrzeni bibliotecznej kl. VIIB najpierw poznała podróże Henryka Sienkiewicza, które były inspiracją dla jego przyszłych książek, a później uczniowie w praktyce sprawdzali poziom swojej wiedzy na temat lektury, wspólnie rozwiązując zadania testowe z arkuszy Centralnej Komisji Egzaminacyjnej w Warszawie oraz z czasopisma "Victor", nawiązujące tematycznie do "Latarnika".

Cykl zajęć języka polskiego w Bibliotece Szkolnej w Wicku został przygotowany i przeprowadzony przez nauczycielki: Dorotę Halas i Magdalenę Kubiak w ramach innowacji pedagogicznej nauczycieli-humanistów SP Wicko w II semestrze roku szkolnego 2021/2022.

oprac. MK

Lekcja z lekturą "Latarnik" 2