Data: 28-11-2023

W poniedziałek, 27 listopada 2023, nasi siódmoklasiści podczas zajęć bibliotecznych mieli okazję przenieść się w czasie. Okazją do wspólnych rozważań na temat dziejów pomorskiej ziemi z przełomu epok średniowiecza i renesansu były tegoroczne obchody na naszym terenie Roku Bogusława X, księcia pomorskiego, zwanego Wielkim, w związku z 500. rocznicą jego śmierci.

Lekcja o władcy z rodu Gryfitów mogła odbyć się dzięki prezentacji przekazanej Bibliotece Szkolnej w Wicku przez Pana Tomasza Częścika, historyka, archeologa i dziennikarza ze Słupska, pokazanej kilka dni wcześniej podczas uroczystego otwarcia wystawy w słupskim Ratuszu, 23 listopada 2023, na temat działalności i życia Bogusława X. Składamy za to gorące podziękowania Panu Tomaszowi!

Nasi uczniowie mogli przekonać się o tym, jak wielki wpływ na rozwój Pomorza wywarły lata władzy pełnionej przez Bogusława X. Dowiedzieli się o kronikarskich relacjach z wielkiej wyprawy Bogusława do Ziemi Świętej. Zapoznali się też z krótkimi fragmentami oraz z relacjami twórców filmu animowanego opisującego tę niezwykłą, dwuletnią podróż pomorskiego możnowładcy.

źródło grafiki: Wikipedia, domena publiczna

Grafika 1: Książę pomorski Bogusław X i jego dzieje - lekcja biblioteczna w ramach regionalnych obchodów Roku Bogusława X Wielkiego na naszym terenie