Klasy V-VIII SP Wicko wzięły udział w pogadance przeprowadzonej przez funkcjonariuszkę Policji z Wydziału do Spraw Nieletnich w Lęborku i dzielnicową Posterunku Policji w Łebie

Data: 20-04-2023

19 kwietnia 2023 w naszej szkole funkcjonariuszka Policji z Wydziału do Spraw Nieletnich w Lęborku oraz dzielnicowa Posterunku Policji w Łebie przeprowadziły pogadankę z młodzieżą klas V-VIII na temat odpowiedzialności karnej nieletnich w związku z cyberprzemocą oraz zachowaniami świadczącymi o demoralizacji. W trakcie pogadanki młodzież dowiedziała się, czym jest demoralizacja i jakie są jej przyczyny. Uczniowie zdobyli wiedzę na temat odpowiedzialności karnej nieletnich wobec prawa, konsekwencji prawnej czynów karalnych oraz czynów świadczących o demoralizacji za zachowania i działania w różnych miejscach, także w szkole. Poinformowała o zjawisku cyberprzemocy  i zagrożeniach płynących z sieci oraz sposobach bezpiecznego korzystania z Internetu. Wspomniano także o rozważnym zamieszczaniu wszelkich informacji, fotografii na portalach internetowych. Na spotkaniu poruszono również zagadnienia związane z odpowiedzialnością karną za wymuszenia i rozboje. Funkcjonariuszka przedstawiła środki wychowawcze i poprawcze, jakie może zastosować Sąd Rodzinny wobec nieletnich sprawców czynów karalnych lub osób przejawiających symptomy demoralizacji.
Uczniowie wykazali zainteresowanie poruszanymi zagadnieniami. Mamy nadzieję, że uczestnictwo w tej pogadance przyczyni się do wzrostu świadomości i odpowiedzialności uczniów za swoje zachowanie.

oprac. Katarzyna Monczak

Obraz Darwin Laganzon z Pixabay