Skocz do głównej treści strony
Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Wicku

Klasa VIIB na tropie Mickiewiczowskiej „Świtezianki”

Data: 02-05-2022

„Świtezianka” Adama Mickiewicza to słynna ballada obecna w kanonie lektur klas starszych SP, a tropy, które śledzili uczniowie, były tropami literackimi i kulturowymi, do dzisiejszego dnia inspirującymi wyobraźnię autorów też z XXI wieku w kulturze wysokiej i popkulturze, a także  - jak w przypadku omawianego utworu – stały się również inspiracją dla nauk przyrodniczych. Wśród owadów bowiem nazwa świtezianka to nie tyle legendarna nimfa znad Jeziora Świteź na dzisiejszej Białorusi, a nazwa gatunków pięknych ważek o zabarwieniu fioletowo – błękitnym. Przy brzegach Świtezi można też spotkać tzw. roślinność reliktową, która jest endemitem dla tego jeziora, ale spotyka się ją również na naszych pomorskich rozlewiskach, np. w obrębie Słowińskiego Parku Narodowego. Według dawnej legendarnej nazwy są to zamienieni w kwiaty wodne ludzie o nazwie cary, dla przyrodników nazwa jest inna – lobelia jeziorna, zawierająca truciznę lobelinę. Dla naszego wieszcza wiedza o trujących kwiatach znad wód Świtezi wykorzystana została wraz z zasłyszaną opowieścią o innej, pięknej legendzie do napisania utworu  pt. „Świteź”. Natomiast nasi siódmoklasiści poznali zwiastuny filmów krótkometrażowych i animowanych na podstawie świteziańskich legend. Opowieści z tamtych stron działają zatem na wyobraźnię również współczesnych twórców kultury, takich jak Kamil Polak czy siostry Bui.

 Pretekstem do zapoznania się z genezą „Świtezianki” stały się obchody Roku Romantyzmu Polskiego w naszym kraju, w tym wspólne zwiedzanie wystawy bibliotecznej na temat wybitnych polskich utworów literackich i muzycznych epoki romantyzmu, a także sama data pierwszego wydania - rok 1822 – „Ballad i romansów” młodego Mickiewicza, która stała się początkiem tej epoki w literaturze polskiej.

Zajęcia w Bibliotece Szkolnej w Wicku zorganizowano w ramach innowacji pedagogicznej nauczycieli – humanistów SP Wicko w II sem.  roku szk. 2021/2022.

oprac. Magdalena Kubiak

kl. VIIB na zajęciach w bibliotece

Przejdź do góry strony