Klasa VA SP Wicko udała się w literacką i filmową podróż śladami Stasia i Nel. Przewodnikiem po lekturze "W pustyni i w puszczy" był album podróżniczy „Czad i Sudan” Grupy PSB

Data: 09-12-2021

Na początku grudnia – na przekór zimowym krajobrazom za oknem – nasi piątoklasiści wyruszyli w literacko-filmową podróż do Północno-Wschodniej Afryki. Inspiracją była wędrówka Stasia i Nel. Najpierw zatem – choć to język polski – ich podręcznikami były atlasy geograficzne świata, w których uczniowie samodzielnie prześledzili trasę ucieczki bohaterów Sienkiewiczowskiego klasyka dla młodzieży. Potem zwiedzili Sudan i okolice Omdurmanu, gdzie Staś i Nel trafili w sam środek powstania Mahdiego. To w Omdurmanie właśnie do dziś znajduje się mauzoleum tego arabskiego przywódcy. Niezwykłe fotosy z egzotycznych miejsc dostarczył album podróżniczy pt. „Czad i Sudan”, udostępniony na stronie Polskich Składów Budowlanych. Firma PSB od wielu lat publikuje niezwykłe relacje podróżnicze z zakątków z całego świata. Warty podkreślenia jest fakt, że publikacja na temat Czadu i Sudanu jest pierwszą tego typu publikacją wydaną w Polsce. Tym bardziej cenna jest relacja z podróży z miejsc, dokąd nader rzadko zaglądają turyści. Nasi piątoklasiści mogli zatem zweryfikować swoje wyobrażenia na temat Afryki opisanej przez Sienkiewicza na przełomie XIX i XX stulecia z fotoreportażem podróżników współczesnych.

Druga część cyklu zajęć polonistycznych, których celem było omówienie lektury „W pustyni i w puszczy”, poświęcona była adaptacjom i filmowym i teatralnym [sic!] powieści dla młodzieży Henryka Sienkiewicza.

Nie zabrakło wspomnień młodocianych aktorów, odtwarzających główne role, relacji z planów filmowych oraz przeglądania dawnych fotosów w wirtualnej „Encyklopedii teatru polskiego” z mało dziś znanych i prawie już zapomnianych realizacji scenicznych „W pustyni i w puszczy”. Całość podróżniczego cyklu lekcji języka polskiego okraszona została piosenkami, które stały się nierozerwalną częścią filmowych przygód Stasia i Nel: „Gwiazda dnia” grupy Dwa Plus Jeden oraz „Rzeka marzeń” w wykonaniu Beaty Kozidrak.

Cykl zajęć języka polskiego na temat lektury „W pustyni i w puszczy” dla klasy piątej przygotowały: polonistka Dorota Halas i bibliotekarka szkolna, Magdalena Kubiak.

Gorąco dziękujemy Grupie PSB Handel S.A. z siedzibą w Wełeczu za zgodę na wykorzystanie materiałów wydawniczych na lekcji języka polskiego.

oprac. M.K.

okładka albumu podróżniczego "Czad i Sudan". Źródło: www.grupapsb.com.pl