Jan Marcin Szancer, wybitny polski ilustrator, bohaterem tegorocznych Zaduszek Literackich w Bibliotece Szkolnej w Wicku

Data: 06-11-2021

Urodzony w listopadzie Jan Marcin Szancer (1902 - 1973) to wybitny polski ilustrator, który był bohaterem tegorocznych Zaduszek Literackich w Bibliotece Szkolnej w Wicku. Wspomnieniowe zajęcia wybitnych przedstawicieli polskiej kultury są już tradycją Biblioteki Szkolnej w Wicku. Organizatorkami Zaduszek Literackich są już od kilku lat nauczycielki SP Wicko: Magdalena Kubiak i Ewa Wrońska.

Biblioteczne zajęcia wspomnieniowe z dziećmi i młodzieżą naszej szkoły składają się zazwyczaj z dwóch części: poglądowej i warsztatowej. Podczas warsztatów  uczniowie sami tworzą swoje prace - indywidualnie i grupowo. W przypadku lekcji "zaduszkowych" na temat prac ilustracyjnych J. M. Szancera czwartoklasiści musieli wykazać się talentem plastycznym i w grupach stworzyć wspólnie rysunki w stylu wybitnego rysownika. Wcześniej jednak dwoje uczniów wzięło udział w minutowej konkurencji rysowania swojej ilustracji do jednego z wierszy Jana Brzechwy. Patron Szkoły Podstawowej w Wicku był przyjacielem Szancera i to Szancer właśnie jako pierwszy ilustrował "Akademię pana Kleksa". Po wojnie również Szancer przygotował rysunki do Brzechwowych klasyków dziecięcej literatury w stylu "Kaczki Dziwaczki" czy "Szelmostw Lisa Witalisa".  Całe pokolenia dzieci pierwsze swoje przygody z literaturą poznawały z pomocą Szancerowych ilustracji, do których wraca się w kolejnych wydaniach reprintowych książek Brzechwy, Tuwima, Konopnickiej czy Collodiego ze słynną sygnaturą JMS. Niezwykle istotne jest przedłużenie tej pokoleniowej sztafety na najmłodsze roczniki dzieci, dla których nazwisko Szancera jest już anonimowe.

J. M. Szancer bohaterem Zaduszek Literackich 2021 w Bibliotece SP Wicko 1
J. M. Szancer bohaterem Zaduszek Literackich 2021 w Bibliotece SP Wicko 2