Inauguracja XXII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom w Bibliotece Szkolnej w Wicku

Zajęcia czytelnicze z kl. IVA

Data: 01-06-2023

Dziś jest wyjątkowy dzień, nie tylko dlatego, że to Dzień Dziecka. To dzisiaj bowiem, 1 czerwca 2023, zainaugurowany został XXII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom, którego głównym organizatorem jest warszawska Fundacja ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom. Z tej okazji również w naszej szkole i w szkolnej bibliotece odbyły się wyjątkowe zajęcia czytelnicze. Pretekstem do zajęć z książką był temat dla kl. IV, realizowany według podstawy programowej z języka polskiego, o legendzie "Bursztynowa korona" (legenda o mikołajku nadmorskim), autorstwa Hanny Zdzitowieckiej.

A skoro hasłem przewodnim tegorocznych obchodów czytelniczych było zdanie, że książka jest jak ogród, czwartoklasiści z klasy A nie tylko samodzielnie zapoznali się z nadmorską  legendą, słuchali jej w wersji pliku audio, ale też komentowali wydarzenia, elementy fantastyczne i prawdopodobne, które wystąpiły w legendzie, oglądali zdjęcia przyrodnicze mikołajka, pokazywali na mapie region, o którym mowa jest w tekście Zdzitowieckiej, a nawet dopasowywali do wydarzeń wylosowane przedmioty, o których mowa była w utworze.

Ale to był tylko przedsmak tego, co na zajęciach czytelniczych w Bibliotece Szkolnej w Wicku czekało na naszych uczniów: koło fortuny z możliwością wylosowania fragmentów różnych polskich legend dotyczących najróżniejszych miejsc geograficznych rozsianych po całym kraju, a także przygotowane fragmenty legend, które czwartoklasiści sami odczytywali na głos. Następnie pokazywali znajdujące się na mapie charakterystyczne dla legend miejsca, m. in. Kruszwicę z legendy o Piaście Kołodzieju, Wieliczkę z "Wiana św. Kingi", Kraków z legendy o Szewczyku Dratewce i smoku wawelskim, Toruń z legendy o toruńskich pierniczkach czy też Warszawę z legendy o syrence i bazyliszku.

Na koniec zajęć nasi uczniowie otrzymali pamiątkowe zakładki do książek z logo ogólnopolskiej akcji.

Organizatorkami tegorocznej akcji "Cała Polska czyta dzieciom" w naszej szkole i bibliotece SP Wicko były nauczycielki: Dorota Halas i Magdalena Kubiak.

oprac. M. K.