Gra planszowa "Polskie Państwo Podziemne" inspiratorem do omówienia "Kamieni na szaniec"

Spotkanie kl. VIIB z lekturą w Bibliotece Szkolnej w Wicku

Data: 03-04-2022

To miało być zwykłe omówienie lektury obowiązkowej na lekcjach języka polskiego. Nic z tego! Klasa VIIB SP Wicko uczestniczyła w cyklu zajęć poświęconych patriotyzmowi na przykładzie bohaterów „Kamieni na szaniec”. Lekcje odbyły się w Bibliotece Szkolnej w Wicku, a prowadząca zajęcia polonistka Dorota Halas najpierw rozpoczęła spotkanie z młodzieżą od omówienia gry planszowej, którą Biblioteka otrzymała dla naszych uczniów z gdańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. W historycznej planszówce wiodącymi postaciami byli wybrani działacze Polskiego Państwa Podziemnego, m. in. Tadeusz „Zośka” Zawadzki, a także Irena Sendlerowa z organizacji „Żegota” czy autor „Kamieni na szaniec”, Aleksander Kamiński.

Nie tylko omówienie cech charakteru Alka, Zośki i Rudego było celem uczestnictwa w tej grze. Ważne było, aby uczniowie umieli samodzielnie przytoczyć przykłady bohaterskich czynów ludzi z pokolenia Kolumbów, które pokazywały ich najwybitniejsze cechy w działaniach Małego Sabotażu, pracy organizacyjnej Polskiego Podziemia i w walce dywersyjnej z niemieckim okupantem.

Druga część zajęć to już przetarcie przed czekającym siódmoklasistów za rok egzaminem kończącym szkołę podstawową i wspólne omawianie plakatu do adaptacji filmowej „Kamieni na szaniec” w reżyserii Roberta Glińskiego – jako innego tekstu kultury, który może pojawić się na egzaminie klas ósmych.  Ostatni kwadrans zajęć stał pod znakiem rozwiązywania w grupach i komentowania przykładowych zadań testowych, które w ubiegłych latach pojawiły się na egzaminach kończących podstawówkę i były poświęcone właśnie fragmentom „Kamieni na szaniec”.

Zajęcia polonistyczne o patriotyzmie z siódmoklasistami odbyły się w ramach innowacji pedagogicznej nauczycieli - humanistów, realizowanej w II semestrze roku szkolnego 2021/2022.

Organizatorkami zajęć z lekturą obowiązkową dla klasy siódmej w Bibliotece Szkolnej w Wicku były nauczycielki: Dorota Halas i Magdalena Kubiak.

oprac. tekstu i fot. M.K.

Kl. VIIB grała w historyczną grę planszową i omawiała "Kamienie na szaniec" 1
Kl. VIIB grała w historyczną grę planszową i omawiała "Kamienie na szaniec" 2