Europejski Dzień Języków Obcych 2021 w SP Wicko

Data: 29-09-2021

Europejski Dzień Języków Obcych 2021 w SP Wicko

W poniedziałek, 27 września 2021 świętowaliśmy w naszej szkole Europejski Dzień Języków Obcych, który w Unii Europejskiej obchodzony jest od roku 2001 z inicjatywy Rady Europy. Uczniowie chętnie tego dnia ubrali się w barwy narodowe wylosowanego przez klasę kraju i brali udział w przygotowanych dla nich atrakcjach na placu przed budynkiem szkoły. Panie nauczycielki z zespołu językowego: Magdalena Wójcicka, Lucyna Prądzinska, Marta Tandek i Joanna Mazur - odpowiadały za dekorację szkoły oraz aranżację stanowisk konkursowych i nadzorowały przebieg wydarzeń w tym dniu.

Uczniowie klas ósmych wspomogli obsługę poszczególnych stacji, tak aby młodsi koledzy i koleżanki mogli wziąć udział w zaplanowanych na ten dzień atrakcjach.

Pośród zadań do wykonania znalazły się m.in. quiz z języka i wiedzy o kulturze Kaszub, rozszyfrowanie obcojęzycznych cytatów, odgadnięcie zwrotów powitalnych w obcych językach, ułożenie mega puzzli z mapą świata, tworzenie rymowanek po angielsku, słuchanie i rozpoznanie fragmentów tekstów w różnych językach europejskich oraz odpowiedzi na różnorodne pytania dotyczące znajomości języków obcych bądź kultury krajów europejskich.

Po zaliczeniu poszczególnych zadań uczniowie zdobywali pieczątki, które przeliczane były na nagrody typu zwolnienie z odpowiedzi ustnej, kartkówki czy brak konsekwencji za jednorazowe nieprzygotowanie do lekcji. Każdy uczestnik wydarzenia otrzymał również symboliczny gadżet ufundowany przez  Radę Rodziców.

Dobrą zabawę zagwarantowały: słoneczna pogoda, malowanie twarzy, zdjęcia pamiątkowe przy ściance tematycznej oraz tańce w rytmie europejskich piosenek. Hitem dnia okazała się słynna „belgijka”, którą uczniowie wszystkich klas tańczyli wraz z nauczycielami. Uroczyste obchody Europejskiego Dnia Języków Obcych mają na celu propagować naukę większej liczby języków, które są narzędziem do osiągania wzajemnego zrozumienia pomiędzy poszczególnymi kulturami.

oprac. Marta Tandek

Europejski Dzień Języków Obcych 2