Dlaczego Bałtyk jest słony i skąd się wzięła w Polsce sól, czyli o legendach z trzecio- i czwartoklasistami w Bibliotece Szkolnej w Wicku

Data: 19-04-2022

Tuż przed świętami wielkanocnymi uczniowie kl. IIIA i IVB  SP Wicko mieli okazję lepiej poznać historię najstarszych kopalń soli w naszym kraju, czyli w Bochni i w Wieliczce. Przy okazji odbywania wspólnych wirtualnych wycieczek po dawnych polskich kopalniach dzieci poznały również dwie piękne legendy związane z solą. Jedna z nich dotyczyła św. Kingi i jej pierścienia, druga - "Legenda o czarodziejskim młynku" autorstwa Wandy Chotomskiej - odpowiadała na pytanie, dlaczego Bałtyk jest słony.

Różne wersje legend stały się pretekstem do wspólnej rozmowy o sposobach wydobywania i warzenia soli, a także o warunkach, jakie panowały w dawnych czasach w kopalniach.

Legendy polskie o soli