Ćwiczymy polski z „Victorem”

Zajęcia powtórkowe z lektur przed egzaminem klas ósmych

Data: 09-04-2022

W środę, 6 kwietnia 2022, klasa VIIIA mogła możliwość zapoznać się z ofertą czasopism młodzieżowych dostępnych w Bibliotece Szkolnej w Wicku. Głównym bohaterem zajęć był dwutygodnik „Victor” dla uczniów kl. VII-VIII oraz podejmowana w tym czasopiśmie młodzieżowa tematyka, m. in. problemy wieku dorastania, wybór przyszłości zawodowej nastolatków, a także motywowanie uczniów do nauki. Osobną rubrykę dwutygodnika stanowią streszczenia wybranych lektur. Dla przygotowujących się do majowego egzaminu ósmoklasistów w każdym z numerów „Victora” znajdują się przykładowe testy z wszystkich trzech egzaminowanych przedmiotów: matematyki, języka polskiego oraz angielskiego.

Właśnie ta ostania oferta „Victora” została wykorzystana na zajęciach języka polskiego, aby uczniowie  - tym razem w przestrzeni bibliotecznej – w formie edukacyjnej zabawy z lekturą mogli wspólnie z nauczycielami rozwiązać jeden z wybranych przez siebie "victorowych" testów z języka polskiego, zbudowanych tak, jak czekający ich za miesiąc egzamin.

Ósmoklasiści mogli wybrać tekst źródłowy, na bazie którego przygotowane zostały pytania egzaminacyjne. Spośród trzech przykładowych testów (z „Pana Tadeusza” lub „Świtezianki” Adama Mickiewicza oraz z „Balladyny” Juliusza Słowackiego) uczniowie wybrali egzaminacyjne omówienie dramatu Słowackiego.
Lektorkami, które głośno odczytały fragmenty „Balladyny” i wcieliły się w role Wdowy, Aliny oraz tytułowej bohaterki, były prowadzące zajęcia nauczycielki: Joanna Jagodzińska, Magdalena Kubiak i Izabela Lewicka. Dalsza część należała już do uczniów, którzy najpierw samodzielnie zapisywali odpowiedzi, a potem wraz z nauczycielkami głośno omawiali warianty odpowiedzi i sprawdzali z wynikami zawartymi w „Victorze”.

Miejmy nadzieję, że taki trening przedegzaminacyjny z pomocą materiałów edukacyjnych zawartych w czasopiśmie dla nastolatków pomoże naszym uczniom w solidnym przygotowaniu się do majowych egzaminów i zmotywuje ich do kolejnych, także samodzielnych testowych powtórek. Numery czasopisma „Victor” można wypożyczać do domu – zapraszamy wszystkich chętnych uczniów.

oprac. M.K.

Grafika 1: Ćwiczymy polski z „Victorem”
Grafika 2: Ćwiczymy polski z „Victorem”