Skocz do głównej treści strony
Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Wicku

Cukier krzepi, Wańkowicz w lekturze też

Data: 13-04-2023

Dziś (13.04.2023) w Bibliotece Szkolnej w Wicku ósmoklasiści z klasy B mogli przekonać się o sile przedwojennego sloganu reklamowego o cukrze, dowiedzieć się, jakiej maszyny do pisania używał autor ich lektur, Melchior Wańkowicz, a także poznać   więcej faktów z niezwykłego życia polskiego reportażysty, autora "Tędy i owędy" oraz "Ziele na kraterze". Choć Melchior Wańkowicz dla współczesnych nastolatków to przede wszystkim autor tekstów, które mogą pojawić się na kończącym klasę ósmą egzaminie, to dla wcześniejszych pokoleń Polaków był reportażystą, kronikarzem dawnego życia oraz pisarzem niezwykle poczytnych książek, na czele z monumentalnym dziełem "Bitwa o Monte Cassino" czy "Na tropach Smętka".

Przed wojną okazał się również znakomitym - dziś byśmy powiedzieli - copywriterem, autorem hasła reklamowego, wspierającego ówczesny Związek Cukrowników w II Rzeczpospolitej. Za hasło "Cukier krzepi" Melchior Wańkowicz otrzymał wtedy 5000 zł. To tak, jakby teraz za 2 słowa w reklamie otrzymał ok. 50 tys. zł. Mamy nadzieję, że po dzisiejszej lekcji poświęconej lekturom egzaminacyjnym, których autorem jest Wańkowicz, nasi ósmoklasiści będą mogli powiedzieć, że może "cukier tak ich nie krzepi", jak w przedwojennych reklamach, za to powtórka z lektur obowiązkowych już tak, zwłaszcza na miesiąc przed egzaminem...

Podczas zajęć lekturowych w bibliotece wykorzystano skany materiałów ikonograficznych z Muzeum Literatury w Warszawie, przekazane Bibliotece Szkolnej w Wicku do pracy z naszą młodzieżą, za co serdecznie dziękujemy!

oprac. Magdalena Kubiak

Przedwojenna reklama cukru z hasłem wymyślonym przez Melchiora Wańkowicza, źródło: POLONA, domena publiczna

Przejdź do góry strony