Data: 13-02-2024

"Bolek i Lolek – poszukiwacze przygód" to nowa wystawa, którą od 12 lutego 2024 mogą zobaczyć czytelnicy i goście Biblioteki Szkolnej w Wicku. Dzięki nawiązaniu wspólpracy z Muzeum Dobranocek w Rzeszowie nasza biblioteka otrzymała plansze ekspozycyjne poświęcone jednej z najpopularniejszych polskich dobranocek o przygodach sympatycznych urwisów.

Wspomnieniowa wystawa ma przede wszystkim walor edukacyjny. Nie tylko pozwala dzisiejszym pokoleniom dzieciaków w wieku przedszkolnym i szkolnym poznać wieczorynki, którymi zachwycali się ich rodzice i dziadkowie, ale także poznać wybitnych twórców polskiej animacji filmowej: przede wszystkim Władysława Nehrebeckiego i Alfreda Ledwiga - głównych autorów serii dobranocek o przygodach Bolka i Lolka. Ponadto odwiedzający wystawę mają okazję poznać dokładnie charakter, rodzinę i przyjaciół pary bohaterów. Dowiadują się o ich najważniejszych przygodach, a także w jaki sposób zmieniały się ich postacie, kiedy usłyszeliśmy po raz pierwszy ich głosy, w jakich latach pojawiły się pierwsze pełnometrażowe filmy animowane  o ich przygodach, na przykład w wersji westernowej na dzikim Zachodzie, a także o innych oryginalnych seriach tematycznych o Bolku i Lolku, w tym związanych m. in. ze sportem, zwiedzaniem świata czy dawnymi baśniami.

Podczas zajęć wystawowych na uczniów klas młodszych naszej szkoły czekają także zagadki, ciekawostki, zadania i prezentacje związane z przygodami Bolka i Lolka. Zapraszamy także przedszkolaki i uczniów z innych miejscowości, chcących zapoznać się z naszą wystawą dostępną w godzinach pracy biblioteki. Wystawa o Bolku i Lolku potrwa do końca czerwca 2024.

Grafika 1: "Bolek i Lolek – poszukiwacze przygód" - nowa wystawa w Bibliotece Szkolnej w Wicku