„Andrzej Urbańczyk, Bałtyk i oceany”

Piąto- i szóstoklasiści z Wicka poznali rejsy Andrzeja Urbańczyka

Data: 16-09-2021

Piąto- i szóstoklasiści z Wicka poznali rejsy Andrzeja Urbańczyka

Jak wygląda szalupa? Do czego służy sekstant? W jaki sposób działa rumpel? To tylko niektóre z pytań, postawionych naszym uczniom przez Radosława Paternogę z Narodowego Muzeum Morskiego z Gdańska podczas wykładu dla kl. VA i VIA SP Wicko w tutejszej Bibliotece Szkolnej. „Andrzej Urbańczyk, Bałtyk i oceany” był tematem przewodnim spotkania z trójmiejskim ekspertem edukacji morskiej, które odbyło się 16 września 2021.

Urbańczyk jest jednym z najwybitniejszych polskich żeglarzy, którego imponujący opis dokonań wystarczyłby na cały cykl wykładów, a nie tylko na jedno spotkanie z młodzieżą. To rekordzista samotnych rejsów, wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa z liczbą przepłyniętych 75 tys. mil morskich. W pierwszy swój rejs wyruszył z Łeby na świerkowej tratwie NORD dokładnie 28 sierpnia 1957 roku, razem z trzyosobową załogą. Dzięki pokazanej prezentacji z Muzeum Morskiego ten niezwykły człowiek morza oraz jego rejsy kolejnymi tratwami NORD, udokumentowanymi dodatkowo autorskimi książkami, zaistniał w świadomości współczesnych nastolatków.  Bo z pewnością, jak mało kto, na to zasługuje!

Wykład o A. Urbańczyku